Runāšana pa telefonu apdraud dzīvību
Jauns pētījums par tālruņa lietošanu auto
Reakcija samazinās par 9%
Īsziņu rakstīšana vēl bīstamāka

Runāšana pa mobilo telefonu, vadot automašīnu,
var būt tikpat bīstama kā automašīnas vadīšana 0,8 promiļu reibumā - tā norāda jauns pētījums, ko veikuši ASV Jutas štata universitātes pētnieki.
Jānorāda, ka Latvijā šobrīd pieļaujā alkohola koncentrācija asinīs ir 0,5, jaunajiem autovadītājiem – 0,2 promiles. Autovadītāju reakcija, runājot pa telefonu, ir par 9% zemāka situācijās, kad nepieciešams strauji bremzēt.
Mobilie
telefoni var ļoti negatīvi ietekmēt satiksmes drošību, tāpēc to izmantošanu
braukšanas laikā vajadzētu samazināt līdz minimumam. Saruna pa telefonu
pasliktina koncentrēšanās spējas un samazina reakciju.
“Runāšanu pa telefonu varētu salīdzināt ar “aklumu” – autovadītājās skatās uz ceļu, tomēr nav koncentrējies uz notiekošo, tāpēc ne vienmēr pamana bīstamas situācijas vai arī tās pamana par vēlu. Redzes lauks kļūst šaurāks, savukārt automašīnas trajektorija nelīdzenāka,” norāda Renault drošas braukšanas eksperti.
Amerikas zinātnieku veikto pētījumu rezultāti pierāda, ka mobilo telefonu – gan rokās turamo, gan ar brīvroku sistēmu aprīkoto – lietošanai, vadot automašīnu, ir negatīva ietekme uz braukšanu. Vidēji tie autovadītāji, kas lieto mobilos telefonus attiecīgajā brīdī, par 24% biežāk nespēj noturēt taisnu trajektoriju un par 19% biežāk nespēj ievērot atbilstošu braukšanas ātrumu it īpaši pēc bremžu pielietošanas.
Tomēr bīstama ir ne tikai pati runāšana pa mobilo telefonu. Tā, piemēram, numura uzgriešana aizņem vidēji 12 sekundes autovadītāja uzmanības, savukārt atbildēšana uz telefona zvanu aizņem vidēji piecas sekundes.
Kamēr
runāšanu pa mobilo telefonu automašīnas vadīšanas laikā nebūs iespējams
izskaust, ir vairāki noteikumi, kurus būtu vērts ievērot.
“Nekad nevajadzētu lietot mobilos telefonus situācijās, kurās nepieciešama palielināta koncentrēšanās, piemēram, krustojumos, ceļa remontdarbu vietās, pie gājēju pārejām. Runāšanu pa telefonu ar draugiem vajadzētu atlikt, un izmantot to tikai neatliekamos gadījumos. Vislabākais risinājums ir atrast drošu apstāšanās vietu, lai veiktu sarunu,” iesaka drošas braukšanas eksperti.
Latvijā telefonu lietošana pie stūres bez brīvroku sistēmas ir
aizliegta, un par to draud sods.
Taču īsziņu rakstīšana ir vēl būstamāka. Pētījumu rezultāti liecina, ka katras 6 sekundes, kas tiek veltītas īsziņu rakstīšanai, nozīmē 4,6 sekunžu neskatīšanos uz ceļu. Pie braukšanas ātruma 90 km/h tie ir 115 metri. Aprēķināts, ka īsziņu rakstīšana palielina satiksmes negadījumu risku 23 reizes.
Šobrīd Latvijā par telefona lietošanu pie stūres bez brīvroku sistēmas draud brīdinājums vai tiek piemērots naudas sods 10 latu apmērā.
Karstākie piedāvājumi auto tirgū! Nepalaid garām iespēju ietaupīt...