What Car? - Auto un auto testi – What Car? Palīdzam tev nopirkt labāk
Saturs
Transportlīdzekļa apturēšana
 

JURIDISKIE PADOMI AUTOVADĪTĀJIEM - Transportlīdzekļa apturēšana

2011.gada 8.novembris

Ikvienam, kas regulāri piedalās ceļu satiksmē, ir nācies sastapties ar ceļu policiju. Dažiem retāk, citiem biežāk. Bijām pelnījuši vai nē, tas ir cits jautājums. Taču ir vērts zināt savas tiesības.

Šajā rakstā – dažas juridiskas patiesības par transportlīdzekļu apturēšanu: kas, kādos gadījumos un apstākļos drīkst jūs apturēt, kā arī citas nianses, ko, papildinot ar saviem komentāriem, no normatīvajiem aktiem apkopojis mūsu juridisko jautājumu eksperts Edgars Džeriņš (iJurists.lv).

Kas drīkst apturēt transportlīdzekli?

Vispirms, transportlīdzekļu apturēšanu drīkst veikt tikai likumā noteiktās personas. Ikdienas ceļu satiksmē tā parasti ir tikai policija (t.sk. pašvaldības policija, kurai gan ir ierobežotas tiesības sastādīt administratīvā pārkāpuma protokolu par Ceļu Satiksmes noteikumu (CSN) pārkāpumiem).

CSN 8.pkt. nosaka: „... personām, kuras uzrauga ceļu satiksmi, uz ceļa jebkurā diennakts laikā jābūt labi saredzamā attiecīgā formas tērpā ar gaismu atstarojoša materiāla elementiem un ar atšķirības zīmi, jābūt klāt dienesta apliecībai.”

Kādos gadījumos un  kā drīkst apturēt transportlīdzekli?

Transportlīdzekļa apturēšanu drīkst izdarīt tikai tad, ja ir izdarīts likumpārkāpums.

Likuma „Par policiju” 12.p. 1.d. 20.pkt. nosaka, ka policijas darbiniekam ir tiesības: „Apturēt transportlīdzekli un izdarīt tā apskati, ja ir pamats domāt, ka transportlīdzekļa vadītājs pārkāpis ceļu satiksmi reglamentējošo normatīvo aktu prasības vai transportlīdzeklis tiek izmantots likumpārkāpuma izdarīšanā; ... .”

Visi tie gadījumi, kad transportlīdzeklis tiek apturēts dokumentu pārbaudei vai tiek apturēti visi transportlīdzekļi pēc kārtas "iepūšanai trubiņā", ir pretlikumīgi.

Transportlīdzekļa apturēšanu drīkst izdarīt tikai CSN 68.pkt. noteiktajos veidos:

- ar horizontāli vērstu zizli vai roku, atrodoties uz (pie) brauktuves vai no policijas transportlīdzekļa;

- ar skaļruņa palīdzību.

Zilās bākugunis un skaņu signāls nedrīkst tikt izmantots stādināšanai (CSN 40.pkt.). Sarkanās bākugunis ir domātas tikai kolonnu pavadīšanai (CSN 41.pkt.), nevis stādināšanai.

Ja policijas darbinieks nenosauc apturēšanas iemeslu, savu amatu un vārdu, tad vadītājam ir tiesības to paprasīt.

CSN 9.pkt. nosaka: „Transportlīdzekļa vadītājam ir tiesības uzzināt viņa vadītā transportlīdzekļa apturēšanas iemeslu, kā arī tās amatpersonas vārdu, uzvārdu un amatu, kura to apstādinājusi.”

VP not. Nr.5 78.pkt. nosaka: „Pēc transportlīdzekļa apturēšanas norīkojums nekavējoties pienāk pie transportlīdzekļa vadītāja, sasveicinās, palūdz attiecīgā transportlīdzekļa vadīšanai nepieciešamos dokumentus un izskaidro transportlīdzekļa apturēšanas iemeslu. Pēc transportlīdzekļa vadītāja pieprasījuma nosauc savu amatu un uzvārdu, kā arī uzrāda dienesta apliecību.”

Saskaņā ar VP not. Nr.5 75.2.pkt. prasībām policijai aizliegts: „apturēt transportlīdzekli vietās, kur aizliegts apstāties un stāvēt (...), krustojumu robežās un citās bīstamās vietās, kas var apdraudēt ceļu satiksmes drošību, kā arī apturēt transportlīdzekli no pretējās kustības joslas, ja ir divas un vairāk kustības joslas vienā virzienā ... .”

Saskaņā ar CSN 10.punktu policijai aizliegts radīt satiksmei bīstamas un traucējošas situācijas.

Kādiem dokumentiem jābūt vadītājam?

CSN 35.pkt. uzskaita dokumentus, kuriem jābūt klāt un jāuzrāda policijas darbiniekam pēc pieprasījuma (galvenokārt vadītāja apliecība un transportlīdzekļa reģistrācijas dokumenti).

Saskaņā ar LAPK 149.4.p. 1.d. par šo dokumentu klāt neesamību var piemērot sodu – brīdinājumu vai naudas sodu LVL 2,00 apmērā (te nevajadzētu jaukt vadīšanas tiesību neesamību ar aizmiršanu paņemt vadītāja apliecību).


 
Šodien visvairāk lasītās ziņas
Meklēt ziņu arhīvā
Meklē auto testu
Jauns auto Lietots auto
  
Pircēja palīgs
Whatcar.lv sludinājumi
Mans What Car?Mans profilsLapas kartePrivacyContact UsTermsSend to a FriendPar WhatcarRSS
Haymarket Logo
© Haymarket Media Group 2017